על ליווי רוחני, טיפול פסיכולוגי ומה שביניהם

רבים טועים לחשוב, כי ליווי רוחני הוא שם נרדף לטיפול פסיכולוגי, אך למעשה, מדובר בשני קונספטים שונים לחלוטין, ברמת התיאוריה ובמישור הפרקטי כאחד. על מנת להפיג את הבלבול הקיים סביב שני המושגים, וכדי שכל דורש יוכל לקבל החלטה מושכלת לגבי הפתרון המתאים לו מבין השניים, מאמר זה יעסוק בהבדלים הקיימים בין הליווי הרוחני לטיפול הפסיכולוגי.

טיפול פסיכולוגי מול ליווי רוחני: הבהרת מונחים

כדי לעמוד על ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לליווי רוחני, יש להבין תחילה את המשמעות של כל אחד מהתהליכים בפני עצמו. טיפול פסיכולוגי הוא מפגש בין מטפל למטופל, המבוסס על שיחות, שמטרתן לסייע למטופל להתמודד עם בעייה נפשית או עם קושי רגשי בחייו, בעטיים הוא הגיע מלכתחילה לטיפול.
מטרתן של השיחות היא לאפשר למטופל להציף נושאים בלתי מודעים אל המודע, במטרה לפרק דפוסי התנהגות מעכבים ומחשבות שליליות, ולסייע בעיבוד או וויסות של רגשות קשים.
ליווי רוחני, לעומת זאת, הוא תהליך המיועד עבור חולים במחלות מאיימות חיים או במחלות כרוניות, שחווים סבל רב, והמחפשים נקודת אור בתוך כל המציאות השחורה החדשה שנכפתה עליהם. ליווי רוחני הוא תהליך שיכול לשלב טכניקות רבות, הנבחרות על-ידי המְלַווה בהתאם לצרכים של החולה, והוא ואינו מבוסס בהכרח על שיחות בלבד.

על קצה המזלג: כמה הבדלים מרכזיים בין שני התהליכים

ההבדל המרכזי בין הליווי הרוחני לטיפול הפסיכולוגי קשור לתפקידו של המלווה הרוחני לעומת המטפל ולהנחת העבודה של כל אחד מהם, המשמשת כבסיס לעבודתם עם המְלֻווה והמטופל (בהתאמה).
בעוד הפסיכולוג מניח, כי ישנה בעיה בעטיה הגיע המטופל לטיפול, בעיה שאמורה להיפתר בסוף התהליך, המְלַווה הרוחני  מגיע אל תהליך הליווי באופן "נקי", פתוח ונוכח, מבלי להניח קיומה של בעיה כל שהיא הדורשת "תיקון". כך למעשה, בעוד הפסיכולוג מוביל את המטופל, מכווין אותו, ונותן לו הדרכה, מטרתו של המְלַווה היא ללכת יד ביד עם המטופל, להיות קשוב לרצונותיו בכל רגע נתון, ולהתחבר אליו ממקום שוויוני, בו נוצר מרחב משותף בין הצדדים, ושבו יכול המְלַווה פשוט "להיות" עם החולה מבלי להכווין אותו לגבי האופן שבו עליו "להיות" או לגבי הדרך שבה יוטב לו אם יעשה.

אחד הביטויים לשוני הזה, בין הטיפול הפסיכולוגי לליווי הרוחני בא לידי ביטוי במידת הנוקשות של המסגרת בה מתקיימים מפגשי הטיפול לעומת מפגשי הליווי הרוחני. בעוד בטיפול הפסיכולוגי קיימת הקפדה רבה על קביעות המסגרת הטיפולית (הידועה בשמה בשפה מקצועית "סטינג"), על שעת המפגש הטיפולי, אורך המפגש ותדירות המפגשים, המסגרת של הליווי הרוחני היא נזילה  וגמישה יותר, ויכולה להשתנות בהתאם לרצונות ולצרכים של המְלֻווה. כך למשל, יכול מפגש הליווי הראשון להתקיים בביתו של החולה, השני בבית קפה, השלישי יחד עם משפחתו וכן הלאה, בהתבסס על מה שנכון ועל מה שמתאים למְלֻווה.

עוד באותו נושא, בטיפול הפסיכולוגי, שמירה על גבולות ברורים או על "דיסטנס" טיפולי בין איש המקצוע למטופל נתפסת כתנאי בסיסי להצלחת סדרת המפגשים הטיפוליים. בליווי הרוחני, לעומת זאת, שאלה הגבולות בין המְלַווה והחולה אינה רלוונטית, ולמעשה, ככל שתשרור ביניהם אינטימיות רבה יותר, שתתאפיין בשוויוניות מוחלטת בין שני הצדדים ובמציאת מכנה המשותף להם, כך הסיכויים גבוהים יותר ששני הצדדים, המְלַווה והחולה כאחד, יפיקו מן התהליך וילמדו ממנו.

רשימת ההבדלים המתוארת אינה ממצה, והיא ניתנה על קצה המזלג עבור גולשים התוהים, אלו מהתחומים יכולים לתת מענה טוב יותר למצוקה שהם חווים, וגם על מנת להפריך את המיתוס, כי מדובר בשני תהליכים זהים. להסבר מעמיק יותר ולפרטים נוספים, ניתן ליצור עימי קשר ואשמח לענות על שאלות ולספק אינפורמציה נוספת.

מוזמנים ליצור איתי קשר

דילוג לתוכן